Haber Detayı
13 Kasım 2020 - Cuma 15:00
 
Diyabetli kişilerin Covıd-19 hastalığına daha duyarlı olduğu iyi bilinmektedir
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baştemir, “Diyabetli kişilerin COVID -19 hastalığına daha duyarlı olduğu iyi bilinmektedir” dedi.
Sağlık Haberi


SANKO Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı da olan Prof. Dr. Baştemir, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Diyabet hastaları yeni koronavirüse (COVID-19) bağlı şiddetli hastalık ve komplikasyonlar için en yüksek risk gruplardan biridir. Ancak bu virüsü diğerlerinden daha fazla veya daha az kapacaklar anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı. 

Ömür boyu diyabetle yaşamanın glikoz problemlerine, böbrek, kalp ve damarlarda, karaciğerde ve ayrıca sinirlerde yaygın hasara neden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Baştemir, şöyle devam etti:

“İnme, kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz hastalığı ve bacak ampütasyonları, zayıf glikoz kontrolünün mirası olabilir. Vücudun her tarafındaki kan damarlarının iç kısımları o kadar kırılgan hale gelir ki, ihtiyaç duyulan besinleri organlara gerektiği gibi taşıyamazlar. Enflamasyon (yangı veya halk arasında bilinen adı ile iltihaplanma) artar ve bağışıklık sistemi iyi performans göstermez. Tip 2 diyabette daha sık görülen ancak Tip 1de de görülebilen obezite, tüm bu durumları daha da kötüleştirir.”

“Artan sayıda kanıt, COVID-19 ve diyabetin iki yönlü patolojik bir yol olabileceğini gösteriyor. Yani, COVID-19a yakalanan hastalar, risk faktörleri arasında bulunan aşırı kilo ve ileri yaş olmasa bile diyabet gelişme riski ile karşılaşabilirler” diyen Prof. Dr. Baştemir, bilim insanlarının hala bu tuhaf tıbbi gizemin cevaplarını bulmaya çalıştıklarını anımsattı.

Çift yönlü ilişki tanımlaması
Diyabetin metabolik bir hastalık olduğunu, bu nedenle de virüsün bir şekilde insülin üreten pankreası (kan şekeri seviyelerini düzenleyen salgı organı) etkilemesi veya kandaki glikoz seviyesini yükseltebileceğini belirten Prof. Dr. Baştemir, COVID-19u ve diyabeti "çift yönlü bir ilişki" olarak tanımlamanın mümkün olduğunu söyledi. 

Şu andaki verilere dayanarak Tip 2 diyabet, Tip 1 diyabet veya gebelik diyabetine sahip olmanın, COVID-19da ciddi hastalık riskini artıracağının altını çizen Prof. Dr. Baştemir, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Yapılan araştırmalar diyabet öyküsü olmayanlarda bile yüksek kan şekeri seviyeleri, daha yüksek COVID-19 ölüm oranı ile güçlü bir şekilde ilişkili bulunmuştur. Diyabetli kişilerin, COVID -19a yakalanırlarsa çok daha yüksek ağır hastalık veya ölüm riskiyle karşı karşıya oldukları zaten belgelenmiştir.

COVİD -19 hastalarında yapılan analizlerde diyabet durumu, ortalama açlık plazma glikozu ve glikoz değişkenliği artmış, mortalite (ölüm oranı) ve yoğun bakıma yatma ile bağımsız olarak ilişkili bulunmuştur. Artmış kan glikoz seviyelerinin diyabetik olmayan kişilerde bile kötü prognoz (hastalığın seyriyle ilgili) öngördüğüne dair kanıtlar gösterilmiştir.

Bir yandan diyabet, COVID-19 riskinin artmasıyla ilişkili iken, öte yandan, diyabetik ketoasidoz (komplikasyon) ve aşırı yüksek insülin dozlarının gerekli olduğu hiperozmolarite (kan şekeri konsantrasyonunun aşırı derecede artışı) dahil olmak üzere ciddi metabolik komplikasyonlar, COVID-19’lu yeni başlangıçlı diyabet hastalarında ve bilinen diyabetli hastalarda gözlemlenmiştir.” 

Diyabetin diğer kronik hastalıklarla ilişkisi
Prof. Dr. Baştemir, diyabetin diğer kronik hastalıklarla ilişkisi konusunda şu bilgileri paylaştı: 

“Obez olan kişilerde kalp-solunum sistemi zindeliğinin daha düşük olduğu bilinen bir gerçektir. Zayıf akciğer fonksiyonu, muhtemelen şiddetli uyku apnesi ve kan damarı hastalığı nedeniyle obezlerin yeteri kadar hareket edemedikleri bilinmektedir. Bütün bunlar hastalık durumunda daha da önem kazanmaktadır.

İyi nefes alabilmeniz ve optimal dolaşım fonksiyonuna sahip olmanız gereklidir. Obezler, koronavirüs enfeksiyonuna yakalandığında uygun bir bağışıklık tepkisi oluşturamamaktadırlar. Obezite yanında, hipertansiyon ve diğer kardiyovasküler hastalıklar da önemli risk oluşturmaktadır. Bu hastalıklar, COVID-19 hastalığının iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir.

Virüsün yol açtığı iltihaplanma ya da altta yatan diyabetli veya COVID-19 nedeniyle yeni oluşan diyabetli bireyde, diyabetik acil durum yaşanması, yorgunluğa, kas ağrısına, aşırı susuzluğa, sık idrara çıkma, nefes almada zorluk, mide bulantısı, zihinsel yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğuna neden olarak, acil bakım gerektirebilir.” 

Covıd-19’un daha etkin olduğu hastalıklar

Tip 2 diyabet için risk faktörleri olmayan (yaşlı veya fazla kilolu olma gibi) bazı hastalarda COVID -19a maruz kaldıktan sonra diyabetik bir acil durum görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Baştemir, şunları kaydetti:

“Diyabet hastaları kronik enflamatuvar bir durumda yaşama eğilimindedir ve onları COVID -19a karşı hayatı tehdit eden bir sitokin (protein grubu) fırtınasıyla sonuçlanabilecek daha şiddetli bir enflamatuvar yanıtla karşı karşıya bırakabilir. Bu aşırı bağışıklık tepkisinin viral enfeksiyondan daha çok organ hasarı yoluyla bazı hastalara zarar verdiği düşünülüyor. Ancak diyabet, bağışıklık sistemini virüslerle savaşını da zayıflatabilir. 

Sosyoekonomik yetersizlik, etnik köken ve diğer kronik tıbbi durumlar gibi potansiyel olarak ilgili risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra, COVID -19dan hastaların hayatını kaybetme riski, diyabeti olmayanlara göre Tip 1 diyabetli hastalarda yaklaşık üç kat, tip 2 diyabetli hastalarda ise yaklaşık iki kat daha yüksek saptanmıştır.”

Yeni araştırma bulgularının ne diyabet ne de hiperglisemi SARS-CoV-2ye karşı antikor yanıtını bozuyor gibi görünmediğini, bunun da bir COVID-19 aşısının diyabetli olmayanlarda olduğu kadar diyabetli kişilerde de etkili olacağını gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Baştemir, şu uyarılarda bulundu:

“Diyabetli hastalarda ilk ve en iyi yol olarak virüsün bulaşmasını önlemeye yönelik tedbirlerin alınması gerekir. Diyabetli kişilerin kan şekerlerini kontrol altına almadıkça, COVID -19un onlar için diğer insanlardan çok daha fazla tehlike oluşturacağına dair hiçbir şüphe yok.”

Yapılacak eylemler
Prof. Dr. Baştemir, yapılacak eylemleri şu şekilde sıraladı: 
“Diyabet haplarınızı ve insülininizi her zamanki gibi almaya devam edin.
Sağlık uzmanınızın belirttiği şekilde kan şekerinizi test edin ve sonuçları takip edin.
İnsülin dahil diyabet ilaçlarınızı en az 30 günlük tedarik ettiğinizden emin olun.
Kendinizi hasta hissediyorsanız sağlık uzmanınızın talimatlarının izleyin.
Durumunuz hakkında endişeleriniz varsa veya kendinizi hasta hissediyorsanız, sağlık uzmanınızı arayın. Gerekirse en yakın sağlık merkezi ile iletişime geçin.”

Gerçekten kötü kontrol edilen diyabete sahip insanların ister grip ister tüberküloz olsun şiddetli enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Baştemir; sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Yüksek kan şekeri, bağışıklık fonksiyonumuzu doğrudan bozar. Yaş ve zayıf glikoz kontrolü, COVID -19daki kötü sonuçların iki ana nedenidir. 65 yaşın altındaki, obez olmayan ve glikoz kontrolü iyi olan birinin riski daha azdır.

Diyabet ve COVID -19u olan herkesin hastaneye yatırılması gerekmez, ancak bu düzeyde bir bakıma ihtiyaç duyarlarsa, glikoz seviyelerini kontrol etmek ve izlemek çok önemlidir.”   

Kaynak : PHA

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Diyabetli, kişilerin, Covıd-19, hastalığına, daha, duyarlı, olduğu, iyi, bilinmektedir,
Haber Videosu
Yorumlar
sanalbasin.com üyesidir
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
Adıyamanda şüpheli ölüm
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Daire Başkanı Afşeören’den, Başkan Kılınç’a ziyaret
Adıyaman 1954 Spor’da Kapusuz dönemi
Ulusal Herkes İçin Spor ve Sağlık Günleri plaketi Şefik İnal’a
Kazada yaralanan sürücü bir hafta sonra hayatını kaybetti
Samsat Belediye Başkanı Fırat, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu
AK Parti Kahta Gençlik Kolları 6. kongresi yapıldı
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fırat : Kongreden güçlenerek çıkacağız
PKK’ya ait 3 odalı mağarada çok sayıda mühimmat ele geçirildi - Videolu Haber
İl Emniyet Müdürü Büyük Başarıya İmza Attı
İl Müdürü Alagöz'den 16 Kasım ara tatil açıklaması
Adıyamanda iki otomobil tıra çarptı: 1, ölü, 4 ağır yaralı - Videolu Haber
Gölbaşı Belediye Başkanı Yıldırımdan deprem tedbirleri açıklaması
Kuyumcudaki altın hırsızlığı güvenlik kamerasına yansıdı - Videolu Haber
Adıyamanda hayvanlara geç yem verdin kavgası: 2 yaralı
Başkan Temel: Ortak paydamız, ortak derdimiz, ortak hedef ve tavrımız Adıyaman’dır
Vali Çuhadar, evi yıkılma tehlikesi bulunan aileye ziyaret
Adıyaman Kent Konseyinden bir ilk
ÇİMKO’nun 25’inci hazır beton tesisi üretime başladı
Başkan Yavuz’dan 10 Kasım Anma mesajı
CHPli Binzet: AK Parti bir türlü giremedi
Türkeli Mahallesinden AKEDAŞ Elektrik Dağıtım’a teşekkür
Vali Mahmut Çuhadar, Gölbaşı ilçesinde hurma hasadına katıldı
Yolda yürürken kimliği belirsiz bir kişi tarafından bıçaklandı
Metruk binaların yıkımı başladı
Koronavirüs testi pozitif çıkan Başkan Kılıç ve eşi tedavi altına alındı
Adıyamanda kaçak kazı operasyonu: 3 gözaltı
Halil Fırat’tan öğretmenler sendikasına tepki
Kuvvetli yağıştan yola düşen taşlar tehlike oluşturuyor
ADD Başkanı Palalı: 21. yüzyılda Atatürk’ün önemi ve değeri daha da iyi anlaşılmıştır
Adıyaman’da iki grup arasında kavga: 1 yaralı - Videolu Haber
Otomobilin çarptığı at ön camdan içeri girdi, 2 kişi yaralandı - Videolu Haber
Atatürk Barajı irade adasında Survivor heyecanı
İş Adamı Gürsoy taraftarların çağrısına sessiz kalmadı
Adıyamanda uyuşturucu ticareti: 2 gözaltı - Videolu Haber
Vali Çuhadardan Akıncılar Beldesine ziyaret
Olası Adıyaman depremine karşı tedbir alınıyor
Fatih Mahallesi’ne yeni oyun parkı
Adıyaman Belediyesi sorunları ortadan kaldırıyor
Adıyamanda polisten şok maske denetimi - Videolu Haber
Milletvekili Tutdere: Adıyamanda esnaflarımızın sorunlarını yerinde tespit ettik
Otomobil ile traktör çarpıştı: 3 yaralı - Videolu Haber
Hatalı basım 50 liraya 75 bin lira alıcı bekliyor - Videolu Haber
Adıyamanda asayiş uygulaması devam ediyor - Videolu Haber
Adıyaman Belediyesi’nden ağaçlara kış bakımı
İYİ Partili Doğan: Mutlaka sağlık kuruluşu yapılması lazım
Jandarmadan asayiş operasyonu: 76 gözaltı, 6 tutuklu
CHPli Tutdere: Ders saatlerinin artırılması gerekmektedir
SANKO HOLDİNG 10 KASIM ANMA GÜNÜ MESAJI
Kahtada ruhsatsız tabancaya 3 gözaltı
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
23
0
0
2
7
9
2
Galatasaray
20
0
2
2
6
10
3
Fenerbahçe
20
0
2
2
6
10
4
Beşiktaş
16
0
3
1
5
9
5
Gaziantep FK
15
0
1
6
3
10
6
Kasımpaşa
15
0
3
3
4
10
7
Başakşehir FK
14
0
4
2
4
10
8
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
9
Trabzonspor
12
0
4
3
3
10
10
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Çaykur Rizespor
12
0
3
3
3
9
13
Konyaspor
12
0
3
3
3
9
14
Göztepe
11
0
1
5
2
8
15
Antalyaspor
10
0
4
4
2
10
16
BB Erzurumspor
9
0
4
3
2
9
17
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
18
Kayserispor
7
0
5
1
2
8
19
Denizlispor
6
0
5
3
1
9
20
Gençlerbirliği
5
0
6
2
1
9
21
MKE Ankaragücü
2
0
6
2
0
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Bağlı Kuruluşlar

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı