Yazı Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 23:19
 
FARKINDAMIYIZ ...!
Abdullah Güven
abdullahguven02@gmail.com
 
 

      FARKIDAMIYIZ, Ömrümüzün kaç yılını geride bıraktığımızın, nede çabuk geçti yıllar, ya da biliyor muyuz önümüzde daha kaç yılın, günün beklide saatimizin kaldığının, oysa daha çok emellerimiz, planlarımız var hayata dair.

    Farkında mıyız ömrümüzü geçirmekte olduğumuz nazar boncuğu renginde masmavi Dünya misafirhanesinin bizler için bunca nimetlerle doldurulup süslendiğinin ve biz yolcuları sarsmadan rahat seyahat edebilmemiz için içerisinde olduğumuz Samanyolu galaksisi ile birlikte milyarlarca galaksinin muazzam bir şekilde seyahatimize hem refakat hem de gökyüzümüzü süslediklerinin.

   “Mevlam iki göz vermiş gör diyerek” görüyor muyuz gökyüzünü süsleyen bize tebessüm eden bunca yıldızları, ya ayaklarımızın altına serili envai nimetlerin rengini, kokusunu, duyuyor muyuz  kuşların cıvıltısını, dolaşırken yaylaların da akan derenin sesini dinliyor muyuz.

      BİZ seyrederken güzellikleri, göremeyenleri görüyor muyuz, biz koşarken koşamayan, biz konuşurken konuşamayan, biz duyarken duyamayan, biz düşünürken düşünemeyenleri görüyor muyuz oysa mevlam gör diyerek iki göz vermiş,  görüp sorumluluğumuzu bilelim diye akıl vermiş.

     SORUMLULUK BİLİNCİ ile 10-16 Mayıs Engelliler haftasını idrak edip geride kalan ömrümüzü planlamamız umarım hesabımızı kolay kılar. Unutmayalım ki yaratan eşit haklara sahip olarak bizleri yarattı. Hikmeti ve Adaleti gereği de birbirimize karşı sorumlu kıldı. Bluğ yaşımıza kadar Anne ve Babalarımızı bize karşı, yaşlandıklarında ise bizleri onlara karşı sorumlu kıldı. tıpkı imkanı olanları olmayanlara karşı sorumlu kıldığı gibi, şüphesiz millet adına yetkili makamlarda oturanların sorumluluğu fazla olduğu gibi ücretleri de çok fazla olacaktır. Ne mutlu sorumlulukları nın bilincinde olarak adalet ve hakkaniyetle yönetebilenlere.

     ENGELLİLER ve Engellilik alanında 7 Temmuz 2005 tarihinde TBMM de oybirliği ile kabul edilen  5378 sayılı Engelliler yasası ve yasa gereği çıkarılan Yönetmelik ve Genelgeler ile oluşturulan yaklaşık 1500 maddelik mevzuatla devrim niteliğin de hakların verildiği bu sürecin baş mimarı hiç şüphesiz Başbakan olarak belirlediği insan odaklı politikalar ve son derece duyarlı yaklaşımları ile bizlere liderlik yapan Sayın Cumhurbaşkanımız oldu. Elbette Sayın Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, ilgili STK lar ve kesimlerin yanı sıra mutfakta canla başlan çalışan msai arkadaşlarımızı da bu vesile ile tekraren tebrik etmek gerekir. Unutmayalım ki Engellilerin önemli ölçüde haklarını elde ettikleri bu tür sosyal devrimleri yapanlar ancak Halkımızın takdirine ve duasına mazhar olacaklar.

     ENGELLİLER YASASI ve devamında oluşturulan mevzuat düzenlemeleri ile Engellilerin onurunu korumak, toplumsal yaşama Engelsiz ve Bağımsız olarak Tam, eşit ve etkin katılımlarını sağlamak amacıyla; Sağlık, Eğitim, Ulaşım-Erişim, İstihdam, Bakım ve Rehabilitasyon gibi birçok alanda önemli düzenlemeler yapılmış ve önemli ölçüde hayata geçirilmiştir. Ancak çağdaş sosyal politikalar ile oluşturulacak stratejik planların konusu edeceğimiz daha çok düzenleme ve uygulamanın olması gerektiğini de bilmemiz gerekir. Toplumsal hayatımızı dinamik kılan, Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri sürekli takip ederek Engellilik alanını da dinamik ve sürdürülebilir kılmamız gerekir. Örnek olarak birkaç alanı değerlendirecek olursak,

     EĞİTİM de yapılan birçok güzel çalışmanın yanı sıra, henüz her engel grubuna yönelik yeterli ve yaygın özel Eğitim okullarının olmadığı, kaynaştırma ve kaynak sınıflarında verilen eğitimin daha nitelikli kılınması, Rehberlik Araştırma Merkezleri ile tüm eğitim süreçlerinde doğru tanı, uygun eğitim modülü ve eğitim teknolojilerinin daha yaygın ve etkin kılınması göz ardı edilmemelidir.

     SAĞLIK alanında verilmekte olan takdire şayan hizmetlerin yanı sıra Engelliliğin önlenmesi ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi adına toplumun tüm kesimlerinin özellikle de Anne ve Baba adaylarının bilinçlendirilmesine daha fazla önem verilmeli, Ayrıca Tıbbi Rehabilitasyon sürecinin kapsamı,  Engellilere yönelik verilmekte olan Mesleki, Eğitsel ve Sosyal Rehabilitasyon süreçlerinde yaşanan olumsuzlukları minimize etmek üzere takip amaçlı olarak genişletilmesi faydalı olacaktır.

     BAKIM Hizmetlerinin güçlü Aile yapımız değerlendirilerek Evde bakım modeli ile planlanmış olmasının Sosyal ve Ekonomik açıdan birçok faydasının yanı sıra kısa sürede mevcut kapsamı ile nerede ise ihtiyacı olan herkese ulaştırılması toplumda büyük bir memnuniyet oluşturmuştur. Ancak on yıllık kısa bir süreç için 2005 ve 2007 yıllarında oluşturulan Bakım hizmetleri mevzuatının mevcut halinde, finansman yapısının tamamen merkezi bütçenin sırtına yüklenmiş olmasından dolayı sürdürülebilirlik açısından, ayrıca tüm vatandaşlarımızı kapsamıyor olmasından dolayı da eşitlik açısından riskleri ve eksiklikleri barındırmaktadır. Bu nedenle 2010 yılında uzun ve katılımcı bir çalışmanın ürünü olarak oluşturulan ve Yüksek Planlama Kurulu tarafından da onaylanmış olan, Bakım Hizmetleri stratejisi ve Ulusal Eylem Planın da yer alan ilkeler doğrultusunda, herkesi kapsayacak şekilde bakım hizmetlerinin yeniden sınıflandırılması ve sürdürülebilir bir finansman modelinin oluşturulması daha fazla geciktirilmemelidir.

      ULAŞILABİLİRLİK Alanında özelikle de Havayolu ulaşımında Dünyaya örnek olabilecek çağdaş düzenlemeler yapılmış olmakla birlikte diğer toplu taşıma araçları ile parklar, kaldırımlar gibi dış mekanlar ile mesken ve konaklama alanlarının yanı sıra mekana ve bilgiye ulaşım ve erişimi kolaylaştıran teknolojilerin yeterli ve uygun olduğunu söylemek oldukça zordur.

     İSTİHDAM Engelliler için onurlu ve üretken bir yaşam sürdürmeleri açısından oldukça önem arz ettiğinden kamu kurumlarındaki kadrolarının istisna kapsamına alınması ve EKPS sisteminin oluşturulması ile belirlenen Engelli kamu kadrolarına önemli ölçüde atamaların yapılmış olması takdire şayandır. Ancak gerek kamu gerekse de özel sektör Engelli kotalarının yeni kriterler ile yeniden belirlenmesi,  yeni ve güvenli istihdam alanlarını oluşturmak amacıyla, gerek korumalı işyerlerinin açılması gerekse de mesleki rehabilitasyon, iş koçluğu ve iş güvenliği süreçlerinde özellikle Yerel Yönetimlerinin daha aktif rol üstlenmeleri önem arz etmektedir.

     BİLİYORUM ve inanıyorum ki Engellilik alanın da yapılması gerekenleri daha önce yaptığımız gibi hem de Dünya ya örnek olacak nitelikte yeniden yaparız. Yeter ki ilgili bilgili ve yetkili kesimlerin ortak aklı ile çağın ve sürecin ruhuna uygun sosyal politikalarla uygulanabilir stratejik plan ve projeler oluşturalım ve uygulama sürecinde tüm kesimlerin katılımını sağlamaya özen gösterelim.

     YOLCUYUZ hepimiz gidiyoruz mukadder olan menzile doğru. Zaman nede çabuk geçiyor.  Yol onun varlık onun elbette tereddüt etmeden yürürüz,  yeter ki sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmiş olarak geç kalmadan kervana katılabilelim.

     YOLUN SONUNDA, hepimizin hesap verebilir olması için birlikte yolculuk yapmakta olduğumuz Engelli ve sorunları karşısın da sorumluluklarımızın farkında olarak, Sadece 10-16 Mayıs Engelliler haftası ya da 3 Aralık Dünya Engelliler günün de değil yapmamız gerekenleri her gün gündemimizin başına almalıyız.

      Tüm Engelli kardeşlerimin ve Ailelerinin Engelliler haftasını kutluyor en içten sevgi ve saygılarımı sunuyor. Bu vesile ile yıllardır her birini yılın Annesi olarak gördüğüm Engelli Annelerimizin Anneler gününü kutluyor ödenemez haklarından dolayı ellerinden öpüyorum.

    Allaha emanet olunuz…

 
Etiketler: FARKINDAMIYIZ, ...!,
Yorumlar
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Başkan Yıldırım’a ziyaret
Başkan Kılınç, KSS esnafını ziyaret etti
Adıyaman’da FETÖ firarisi tutuklandı
Türbe bekçisi silahla ayağından vuruldu
Gelecek Partisi Adıyaman Merkez ilçe Kongresi yapıldı
Başkan Kılınç, vatandaşlara aşure ikram etti
Başkan Kılınç’tan, Alevi Kültür Derneği’ne ziyaret
Yaşamına son vermek isteyen genç kızı polis kurtardı
Adıyaman’da bir kişi önce darp edildi sonra bıçaklandı
Adıyaman’da evlerde biber salçası yapımı başladı
Gölbaşı’nda Kitap Kafe açılışı yapıldı
Gelecek Partisi Adıyaman 1. Olağan Kongresi yapıldı - Videolu Haber
CHP’li Tutdere: Adıyamanda virüs kontrolden çıktı
Saman balyası ve köpek kulübesine gizlenmiş uyuşturucu ele geçirildi - Videolu Haber
Adıyaman Belediyesi kış hazırlıklarını sürdürüyor
Adıyamanda tekstil fabrikasında yangın
Adıyaman’da öldürülen teröristin kimliği belli oldu
Yolcu minibüsü ile kamyon çarpıştı: 1 ölü 19 yaralı - Videolu Haber
Köyde kenevir operasyonu: 2 gözaltı
Adıyaman’da teras katında yangın - Videolu Haber
Adıyaman’da bankamatik önünde bulduğu çantayı polis teslim etti - Videolu Haber
Liselere yerleşemeyen öğrenciler için son gün 18 Eylül
Başkan Kılınç, kentin alt ve üst yatırımlarını değerlendirdi - Videolu Haber
Millet caddesindeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor
Adıyamanda PKK/KCK operasyonu: 1 tutuklu
Adıyaman’da 400 yıllık çınar ağacına bakım yapıldı - Videolu Haber
Kahta Halk Eğitim Merkezi 104 öğrenciyi üniversiteli yaptı
Aile Sağlık Merkezinde korkutan yangın
Adıyamanda iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı - Videolu Haber
Milletvekili Tutdere’den CHPnin 97. kuruluş yıl dönümü mesajı
Besni Belediyesi Rehberlik ve Eğitim Merkezini hizmete açtı
AK Parti Gölbaşı’nda İlçe Başkanı Toydaş güven tazeledi
Zabıta ekiplerinden Başkan Kılınç’a ziyaret
Adıyamanda karantina altına alınan ev sayısı 301e ulaştı - Videolu Haber
Belediyenin hamaratlı elleri sağlık çalışanları için üretiyor
Adıyaman’da trafik kazası: 3 yaralı
Siteler Mahallesi’nde kaldırım çalışması
Uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı - Videolu Haber
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Çelik: Koruyucu aile olun
Ambulans sürücülerine online ilk yardım eğitimi
Gölbaşı Belediyesinden doğa yürüyüşü etkinliği
Adıyaman’da yüzme kayıtları başladı
Altyapı hizmeti tamamlanan köylerde kilitli parke taşı hizmeti devam ediyor
Adıyaman 5. Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarına Kovid-19 engeli
Adıyamanda evden 20 bin liralık altın çalındı - Videolu Haber
GAP Gazeteciler Birliği Başkanı Kıymaz Kovid-19a yakalandı
Temizlik ve güvenlik adayları için kura tarihleri güncellendi
Başkan Erdoğan, köy içi kilitli parke çalışmalarını inceledi
Adıyamanda ayın polisleri ödüllendirildi
Sağlık Bakanı Koca, Sağlık Müdürü Öz ile görüştü
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Alanyaspor
7
0
0
1
2
3
3
Galatasaray
7
0
0
1
2
3
4
Antalyaspor
7
0
0
1
2
3
5
Hatayspor
7
0
0
1
2
3
6
BB Erzurumspor
6
0
1
0
2
3
7
Göztepe
5
0
0
2
1
3
8
Fenerbahçe
5
0
0
2
1
3
9
Sivasspor
4
0
1
1
1
3
10
Beşiktaş
4
0
1
1
1
3
11
Trabzonspor
4
0
1
1
1
3
12
Konyaspor
4
0
0
1
1
2
13
Kasımpaşa
3
0
2
0
1
3
14
Kayserispor
3
0
2
0
1
3
15
Gaziantep FK
2
0
1
2
0
3
16
Denizlispor
1
0
2
1
0
3
17
Yeni Malatyaspor
1
0
2
1
0
3
18
Çaykur Rizespor
1
0
2
1
0
3
19
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
20
MKE Ankaragücü
1
0
1
1
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı