SANKO Sanat Galerisi’nde “Bakışlar” temalı resim sergisi

SANKO-Sanat-Galerisinde-Bakislar-temali-resim-sergisi
SANKO Sanat Galerisi’nde “Bakışlar” temalı resim sergisi

Abdurrahim Güney, sanatın birleştirici ve iyileştirici gücünden her bireyin faydalanması gerektiğini belirterek, “Daha yaşanabilir bir dünya için toplumların ortak paydası olan sanatın, birleştirici yönünü göz ardı etmemeliyiz” dedi.

Resim sanatının hem kendisi hem de ailesi için bir yaşam biçimi olduğunu dile getiren ve 40 yılı aşkın süredir resim yaptığına işaret eden Güney, çalışmalarında gözlere ağırlık verdiğine dikkat çekti.

Ayrıca fon ile portre arasında renk ve ton bağlantısına dikkat ettiğini anlatan Güney, portreyi renkli arka plan önünde betimleyerek zıt renkleri yerinde ve dozunda kullanmak suretiyle ifadeyi tuvalin üzerinde egemen bir duruma getirerek izleyici ile resim arasında bağlantıyı güçlendirdiğinin altını çizdi.

Sanat, toplumun gelişimine büyük katkı sunuyor

İnsanın sevdiği işi yapmasının başarıya giden yolda büyük önem taşıdığını vurgulayan Güney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Resim sanatını ailece çok seviyoruz. Eşim ve çocuklarım da resim sanatıyla ilgileniyor. Resim bizim yaşamımızda çok özel bir yere sahip. Her birey sanatın bir dalıyla ilgilenmeli veya sevdiği, hayalleri olan işi yapmalı.

Sanat, toplumların gelişmesinde, ilerlemesinde çok önemli bir etkendir. Sanayileşen ve gelişmekte olan ülkelerde önemli yer tutan sanat, Avrupa’nın gelişmesine de katkı sunmuştur. Sanata ve sanatçıya değer vermeyen toplumların ilerlemesi mümkün değil.

Gaziantep Kurtuluş Savaşı döneminde verdiği eşsiz mücadeleyle büyük kahramanlık destanı yazan özel bir şehir. Cumhuriyetin ilanının 100’üncü yıl dönümünde, eserlerimi Gaziantepli sanatseverlerle buluşturmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum.”

Güney, “Cumhuriyetimizin ilanının 100’üncü yılını gururla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum” diyerek, sözlerini tamamladı. 

Sergi açılışına, SANKO Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, ressam Ayşegül Bakkaloğlu, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmenleri Hüseyin Yıldırım, Özer Çağlar, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Konuşmalardan sonra, ressam Ayşegül Bakkaloğlu, Hüseyin Yıldırım ve Özer Çağlar, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını Güney’e takdim etti.

Güney’in “Bakışlar” temalı kişisel resim sergisi, SANKO Park AVM üçüncü katta bulunan SANKO Sanat Galerisi’nde 17 Kasım 2023’e kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

SANKO Sanat Galerisi’nde “Bakışlar” temalı resim sergisi
Giriş Yap

Adıyaman Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!